Windows 10 Creators Güncelleme

Microsoft’un Windows 10 için bu yıl getireceği iki büyük güncellemeden ilki olan Creators Update, kullanıcılara gönderilmeye başlandı. Windows 10 Creators Update neler getiriyor birçok kullanıcı da bunu merak ediyor.

Bu büyük güncelleme adından da anlaşılabileceği gibi yaratıcı işlerle uğraşanlara yönelik bazı yenilikler barındırıyor. Windows 10 Creators Update neler getiriyor diye sorulduğunda ilk olarak, oyun yayıncıları, 3D, artırılmış ve sanal gerçeklik alanında içerik oluşturanlar ve bu tip içerikleri izleyenlere yönelik yenilikler geleceğini söyleyebiliriz. Windows 10 işletim sistemine bu alanda yeni uygulamalar ve yetenekler katıyor. Bunların yanı sıra kullanımı kolaylaştıracak çeşitli özellikler de ekleniyor.

Bugünden itibaren dünyanın dört bir yanındaki tüm Windows 10 kullanıcılarına gönderilmeye başlanacak olan Creators Update’deki başlıca yenilikler neler birlikte bir göz atalım. Bakalım Windows 10 Creators Update neler getiriyor?

Paint 3D ve Diğer 3D Özellikleri

Windows’un çok eski sürümlerinde bile yer alan, her hepimizin mutlaka çeşitli şeyler çizmeye çalıştığı Paint, Windows 10 Creators Update ile birlikte boyut değiştiriyor. Yeni Paint 3D ile üç boyutlu nesneler oluşturabileceksiniz. Elbette yine bazı temel resim düzenleme işlemlerini de Paint 3D de yapmaya devam edebileceksiniz.

Windows 10 Creators Update aracı için Tıklayınız

 

Bunun yanı sıra .fbx ve .3mf uzantılı 3D model dosyalarını açmanızı sağlayacak bir uygulama da işletim sistemine ekleniyor. Ek olarak 3D tasarımları 3D yazıcılara gönderip basabileceksiniz. Artık 3D desteği sunan Egde ile Remix3D.com üzerindeki tasarımları da izleyip kullanabileceksiniz. Microsoft PowerPoint’e de 3D model ve 3D animasyon desteği geldiğini ayrıca belirtelim.

Karma Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin birlikte kullanımına Microsoft karma gerçeklik adını veriyor. Windows 10 Creators Update, Microsoft’un HoloLens başlığıyla birçok şeyin yapılabilmesini sağlıyor. Örneğin Edge üzerinden indirdiğiniz bir 3D modeli ya da Paint 3D ile oluşturduğunuz 3D tasarımı alıp gerçek dünya üzerinde görebiliyorsunuz. Bir oda oluşturup içine eşyaları yerleştirip burada gezebiliyorsunuz.

Microsoft içlerinde Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo’nun yer aldığı üreticilerle ortaklık yaparak herkesin satın alıp kullanabileceği karma gerçeklik başlıkları oluşturmak için çalışıyor. Creators Update’te ayarlar bölümüne eklenen “Karma Gerçeklik” bölümünde bu tür cihazları ayarları yapılabilecek. Ayrıca Mixed Reality Portal adlı yeni uygulama da Windows 10’un karma gerçeklik özelliklerini gösteriyor.

Oyun Modu ve Oyun Yayıncılığı

Başka işletim sistemleri oyunlara destek veriyormuş gibi yapsa da PC oyunculuğu denildiğinde Windows’un rakipsiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdi yeni güncelleme ile birlikte Windows 10’a özel bir oyun modu ekleniyor. Bu modda oyun oynarken arka plandaki gereksiz uygulamalar ve görevler kapatılıyor, oyuna daha çok işlemci gücü aktarılıyor. Böylece performans artışı hedefleniyor.

Windows 10’da yer alan oyun görüntülerini kaydetme özelliğine, bunu yayınlama imkanı da ekleniyor. Oyun oynarken Windows + G tuşlarına bastığınızda çıkan ekranda artık “Broadcast” seçeneği eklenecek. Buna bastığınızda ekranınız canlı olarak Xbox Live’da yayınlanmaya başlayacak. Beam adlı servis üzerinden yapılan yayın sadece Xbox Live’da yapılabilecek.

Gece Işığı

Artık Windows 10 da geceleri gözleri rahatsız etmeyecek bir ekran moduna sahip. Gece Işığı adı verilen bu özellik ile sizin belirlediğiniz saatler arasında ekrandan gelen mavi ışık seviyesini otomatik olarak azaltabiliyorsunuz. Mavi ışığın insanlarda uyku sorunu oluşturması nedeniyle bu mod sayesinde gece uzun süre ekrana bakmak zorunda olan kişiler sonrasında daha rahat uyuyabilecekler.

Dynamic Lock

Akıllı telefonunu sürekli yanında taşıyanlar için özel olarak geliştirilmiş bir ekran kilidi Dynamic Lock. Yeni güncellemeden sonra, Windows 10’lu bilgisayarınızla Bluetooth üzerinden eşleştirdiğiniz akıllı telefonunuzu yanınıza alıp masadan kalktığınızda ekran kilitlenecek. Telefonu tekrar bilgisayarın yanına getirdiğinize ise kilit açılacak.

Edge

Windows 10 Creators Update ile Edge web tarayıcısına da yenilikler geliyor. Yeni sürüm ile sekmeleri daha sonra bakmak için bir araya toplayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda yüklenmiş sayfayı kaybetmeyeceksiniz ama işlem yükünü da azaltacaksınız. Ayrıca bazı Flash içerikler otomatik olarak engellenecek ve siz isterseniz üzerine tıklayıp çalıştıracaksınız.

Başlangıç Menüsü

Windows 10’un başlangıç menüsü değişmeye devam ediyor. Creators Update sonrasında başlangıç menüsüne eklediğiniz simgeleri bir araya getirip klasörler oluşturabileceksiniz. Örneğin “Oyunlar” adında bir klasör açıp, başlangıç menüsündeki oyun simgelerini bunun içine atabilirsiniz.

Windows Güncellemeleri

Windows 10 her ne kadar kullanıcılardan beğeni toplasa da zaman alan güncellemeler yüzünden de epey şikayet alıyor. Bu yüzden Micorosft, Creators Update ile birlikte güncellemeler konusunda kullanıcılara daha fazla seçenek sunuyor. Home sürümü dışında artık isterseniz güncellemeleri 35 güne kadar durdurabiliyorsunuz. Bunun dışında yapılan güncellemelerin içinde sürücü güncellemelerinin olup olmamasına karar verebiliyorsunuz. Bu özellik de Home dışındaki tüm sürümlerde var.

Tüm sürümlerde ise tam kullanım saatlerinde güncelleme kurmak için Windows 10’un sitemi yeniden başlatmasını engelleyebiliyorsunuz. Yeni bir güncelleme geldiğinde onun ne zaman yapılacağını seçebiliyor ya da 3 güne kadar erteleyebiliyorsunuz. Ayrıca daha önce 12 saat olan aktif saatler seçeneği şimdi 18 saate çıkarıldı. Bu süre zarfında güncelleme için Windows 10 yeniden başlatılmıyor.

Windows Defender Güvenlik Merkezi ve Gizlilik Ayarları

Creators Güncellemesi güvenlik alanında da yenilikler getiriyor. Windows Defender Güvenlik Merkezi adlı yeni hizmette virüslerden korunma, ağ ve güvenlik duvarı, cihazın performans ve sağlık değerlendirmesi, uygulamaların ve tarayıcıların güvenlik denetimleri ve aile koruması ayarları yapılabiliyor.

Windows 10’un gizlilik ayarları da yenileniyor. Microsoft hesabınız için yeni bir gizlilik sayfası eklenen güncellemeden sonra sizin hakkınızda kaydedilen verileri görüp, isterseniz silebiliyorsunuz. Microsoft’un sizden talep ettiği bilgileri ve bunları neden talep ettiğini de görebiliyorsunuz.

Windows 10 Creators Update aracı için Tıklayınız

Soru Sor - Cevap Yaz