E-Okul ve MEBBİS İçin Resim Küçültme Programı

e-Okul sistemine öğrenci fotoğrafı yüklemek için gerekli olan (133×171) boyutlandırma programı. Program linki konunun en altında verilmiştir.

e-Okul sistemine daha güzel ve net fotoğraflar eklemek için izlemeniz gereken adımlara geçiyoruz.

Öncelikle çekmiş olduğunuz fotoğrafları düzenlemek için Microsoft Office Picture Manager programı ile kırpıyoruz.

Fotoğrafa Sağ Tıkla – Birlikte Aç –  Microsoft Office Picture Manager

Fotoğrafları kırpma işleminden sonra Kaydet butonuna basarak kayıt işlemini yapıp Microsoft Office Picture Manager programından çıkıyoruz.

Okul adı veya herhangi bir isim vererek bir klasör açıp içerisine sınıflar için tekrar klasör açıyor ve fotoğrafları o klasörlere ekliyoruz.

Sonrasında indirmiş olduğumuz e-Okul Fotoğraf Ekleme Programını çalıştırıyoruz ve E-Okul Resim yazan butona basıp açılan ekrana Klasörümüzü sürükleyip bırakıyoruz.

Açmış olduğumuz Klasör içerisine E-Okul yazılı yeni bir klasör gelecektir bu klasör içerisindeki fotoğraflar e-Okula yüklenecektir. Ancak içerisindeki fotoğrafların uzantısı BMP olduğundan JPG formatına çevirmek için programda bulunan BMPTOJPG.bat dosyasının üzerine tıklayarak açılan klasörden bu dosyayı kopyalayıp fotoğrafların bulunduğu klasörlere tek tek yüklüyoruz ve yüklediğimiz klasörlerde çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Fotoğraflarınız artık JPG formatına  dönüştüğü için e-Okul Sistemine yükleme yapabilirsiniz. (Bazı Windows 10 veya Windows 11 yüklü bilgisayarlarda JPG formatına dönüştürememektedir. Windows 7 yüklü bilgisayarlarda dönüştürebilirsiniz)

E-Okul ve MEBBİS İçin Resim Küçültme Programını indirmek için Tıklayınız.

Soru Sor - Cevap Yaz